Technologie

Že byste o společnosti Wisport nikdy neslyšeli se nám snad ani nechce věřit. Tato ryze polská společnost založená roku 1984 se zaměřuje na výrobu a distribuci věcí do přírody. Jejich velkou specialitou jsou batohy, a to především outdoorové, nebo vojenské.

Každému je asi jasné, že v dnešní době, kdy se to konkurencí jen hemží, je velmi složité najít si svoje místo na trhu. Musíte přinést něco víc než ostatní. Ať už je to materiál, konstrukce, nebo inovační složka, zkrátka musíte. Jinak vás jako společnost konkurence zašlape do země. Jinak to nebylo ani u společnosti Wisport. Naštěstí si tento fakt uvědomovali a dnes jsou fungující a prosperující. Pojďme si nyní vyjmout pár zásadních materiálů a technologií, které Wisport vyzvedávají z řady.

Cordura® jako žádná jiná

Hlavním konstrukčním prvkem všech batohů a brašen od firmy Wisport je Cordura®. Tento materiál potkáte i u ostatních výrobců, avšak zde je něco trochu jinak. Cordura® je mimořádně odolný materiál, který má vynikající vlastnosti. Je pevný, voděodolný, i odolný vůči povětrnostním podmínkám. A to za každého počasí.

Její struktura je vyrobena z polyamidových vláken potažených několika vrstvami polyuretanu. Obvykle 2 až 4 vrstvami. To asi není žádná velká věc. Nicméně vnější vrstva materiálu je potažena teflonem. Tím se zaručuje ještě vyšší odolnost. Navíc se materiál jen tak nezašpiní. Další velkou výhodou je hmotnost materiálu. Řekli byste, že takto pokročilý materiál bude zřejmě i těžký, že? Není tomu tak. Materiál je velmi lehký, což přispívá i velkým konstrukcím batohů o vyšší litráži.

Obvykle se používá Cordura® 500 a 1000.

Plast, který nezradí

Každý to zažil. Do batohu nacpeme trochu více, než by se mělo, zacvakneme trojzubce a utáhneme jistící prvky. Když se snažíme dotáhnout poslední trojzubec, něco praskne. Zkrátka plastové části nejsou vždy spolehlivé.

Na to s Wisportem zapomeňte. Veškerá plastové prvky jsou od renomovaných výrobců typu Duraflex®, nebo ITW Nexus®. Tyto spony, trojzubce a další prvky jsou vyrobeny z velmi pevných a kvalitních plastových materiálů. Vyznačují se vysokou pevností při statickém i dynamickém zatížení. Neztrácí svou pružnost ani při vysokých nebo nízkých teplotách. Díky tomu se na můžeme 100% spolehnout. Co je velmi důležité je infračervené světlo. Mnoho prvků je vidět v nočním vidění. Opět – to zde neplatí. Všechny prvky jsou vyrobeny tak, aby v infračerveném režimu nebyly viditelné.

Nezařezávají se a drží

Pokud bude mít batoh nekvalitní popruhy, může se stát jeho nošení noční můrou, kterou si nikdo nechce prožít. A když tak ve spánku. Wisport si to uvědomuje, proto tomuto problému věnuje velkou pozornost. Veškeré popruhy jsou velmi odolné a vyrobené tak, aby nám práci usnadňovaly, nikoli ztěžovaly. Celkem se setkáváme se dvěmi tloušťkami pásů. U batohů, kde se očekává nižší zátěž jsou tenčí a u větších batohů zase tlustší. Skvěle se doplňují s kvalitními plastovými prvky, které drží popruhy tam, kde mají být.

Popruhy jsou dostupné hned v několika barvách a dokonce nabízí i IRR úpravu pro vojenské batohy.

Neotevírají se a drží

Ano, jak jste správně poznali, mluvíme o zipech. Jejich nekvalitní provedení může mít za následek nepříjemné otevírání zipů, naopak i jejich problémové zavírání a další nešťastné stavy. Wisport si nechává vyrábět zipy pro sebe v domovském Polsku. Mají tedy vlastní zipy pod vlastní značkou. Většinou se používají zipy o šířce 6,4mm, ale když je potřeba, použije se trochu vyšší kalibr o tloušťce 8,3mm. Zipy jsou spolehlivé a vydrží déle, než by kdo čekal.

Správně vyplnění díry

Ať už se zdá název odstavce jakkoli zvláštní, pravda je jiná. Možná že se nemusí zdát správný výběr nití jako důležitý faktor, ale bohužel tomu tak je. Wisport používá takové nitě, které vyplňují skvěle otvory po jehle. Zaručuje se tak skvělá odolnost vůči vodě. Navíc jsou nitě odolné vůči okolním podmínkám, a to i ve velmi nízkých, nebo vysokých teplotách.

Správné odvětrávání

Veškeré díly výrobků společnosti Wisport, které se přímo dotýkají těla, nebo oblečení, jsou opatřeny speciální pěnou. Ta pomáhá s odvodem vlhkosti, navíc je velmi příjemná na dotek. Nemusíme se tedy bát, že bychom měli po nošení batohu na holých zádech nějaké problémy. Záda tak zůstávají příjemně vzdušná a s minimem potu.

Tak co si myslíte o společnosti Wisport teď? Jak jsem již předesílali, myslí to vážně a snaží se získat si naše srdce. Protože jen přes skutečně spolehlivé výrobky si mohou udržet místo na trhu a tak i svou existenci.